Egy frissebb érzésért
- by Kolompár András
- 61
Fogaink helyes ápolása és a szájhigiéniánk megőrzése életünk nagyon fontos részét képezi. Ehhez hozzátartozik, hogy rendszeresen mossuk a fogainkat (lehetőség szerint napi több alkalommal), olyan ételeket fogyasszunk, amik jót tesznek a fogaink állapotának, használjuk szájvizet és fogselymet, szedjünk C-vitamint, igyunk sok vizet, rendszeresen járjunk el fogászati vizsgálatra (évi legalább egyszer vagy kétszer), kerüljük a cukros üdítőket és édességeket, amennyire csak tudjuk és lehetőleg ne dohányozzunk.
Ha az előbb említetteket nem tartjuk szem előtt, számos fogászati problémába ütközhetünk, amik közül most egyet szeretnék kiemelni, ez pedig nem más, mint a fogkő kialakulása. Ez viszonylag kicsi problémának tűnhet ugyan, viszont nagyon kellemetlen is tud lenni, és súlyos következményeket eredményezhet a későbbiekben. Ráadásul a magyar felnőttek körülbelül nyolcvan százalékát érinti, így nem mondhatjuk, hogy kis problémáról lenne szó. A fogkő, ami tulajdonképpen elmeszesedett lepedék, ugyanis nem kizárólag esztétikai probléma, hanem különféle betegségekhez vezethet a szájüregben.
Van azonban szerencsére néhány dolog, amit tehetünk, hogy megelőzzük a fogkő kialakulását, és megkíméljük magunkat a fogkőeltávolítás után való járkálástól. Ezeket a lehetőségeket összeszedtem itt néhány pontban, gondoltam, hátha segíthetek vele néhány embernek:
- Helyes fogápolás: naponta két vagy három alkalommal fogkrémmel mossunk fogat alaposan, egy-egy alkalommal legalább két percig egyfolytában!
- Fogközök megtisztítása minden nap: használjunk fogselymet, hogy a fogaink közül is minden pici szennyeződést eltávolíthassunk!
- Elektromos fogkefe: a fogkő kialakulásának megelőzése érdekében és az alaposabb tisztításért használjunk elektromos fogkefét a hagyományos kézi helyett!
- Étkezés: figyeljünk oda, hogy mit eszünk, és próbáljuk meg kerülni a cukros, savas ételeket vagy italokat!
- Szájvíz: öblögessünk szájvízzel, hogy olyan helyeket is megtisztíthassunk, ahová a fogkefe vagy a fogselyem nem érhet el!
- Nyelv: fontos, hogy a nyelvünkön se maradjon lepedék, mindenképpen tisztítsuk meg a nyelvünket is!
- Szűrővizsgálatok: járjunk rendszeres szűrővizsgálatokra a fogorvosunkhoz, azaz évente legalább 1-2 alkalommal látogassunk el!
A lepedék a nyál ásványi anyagai miatt alakulhat fogkővé, ami azért veszélyes, mert a már kialakult fogkövön a lepedék még könnyebben telepszik meg, ezért a folyamat egyre gyorsabban tud súlyosbodni. Kiemelkedően fontos, hogy ha már kialakult, rendszeresen el legyen távolítva, hogy ne okozzon nagy problémát és ne alakulhassanak ki belőle más betegségek. Hozzá kell tennem, hogy a fogkő akkor is kialakulhat, ha valaki tökéletes szájápolási rutinnal rendelkezik, így nem kell magunkat ostorozni, ha megjelenik a fogunkon, mert vannak alkalmak, amikor bármit tehetünk, így is, úgy is kialakul…
Ha már egy ideje nem volt alkalmunk eltávolíttatni a fogkövet, akkor egyszer csak elkezdjük érezni a kényelmetlenséget, amit a fogkő jelenléte okoz a szánkban – ilyenkor tanácsos minél hamarabb meglátogatni a fogorvosbudapest.info oldalon elérhető rendelőt, és a fogkőeltávolítás után máris sokkal frissebbnek és szabadabbnak érezhetjük magunkat.
Összefoglalva tehát a legjobb módja annak, hogy fogkőmentesen élhessünk az, ha igyekszünk megelőzni annak kialakulását, és próbálunk a lehető legprecízebb szájhigiéniai rutinnal együtt élni, mivel így a legkevesebb az esélye, hogy aggódnunk kelljen akár fogkő, akár bármilyen más fogászati probléma miatt. Ha mégis kialakult a fogkő, akkor sem kell megijedni, mindig van megoldás – rá kell bíznunk magunkat a Kacsa utcai fogorvosi rendelő szakembereire, akik majd a szakértelmük és a modern eszközeik segítségével könnyedén rendbe tudják hozni a fogainkat, és ezáltal egyben a mosolyunkat is. (Minden fontos infó a honlapjukon!)
Fogaink helyes ápolása és a szájhigiéniánk megőrzése életünk nagyon fontos részét képezi. Ehhez hozzátartozik, hogy rendszeresen mossuk a fogainkat (lehetőség szerint napi több alkalommal), olyan ételeket fogyasszunk, amik jót tesznek a fogaink állapotának, használjuk szájvizet és fogselymet, szedjünk C-vitamint, igyunk sok vizet, rendszeresen járjunk el fogászati vizsgálatra (évi legalább egyszer vagy kétszer), kerüljük a cukros…
Fogaink helyes ápolása és a szájhigiéniánk megőrzése életünk nagyon fontos részét képezi. Ehhez hozzátartozik, hogy rendszeresen mossuk a fogainkat (lehetőség szerint napi több alkalommal), olyan ételeket fogyasszunk, amik jót tesznek a fogaink állapotának, használjuk szájvizet és fogselymet, szedjünk C-vitamint, igyunk sok vizet, rendszeresen járjunk el fogászati vizsgálatra (évi legalább egyszer vagy kétszer), kerüljük a cukros…